
Lekarze od dawna badają, jaki jest wpływ pogody na rozprzestrzenianie się wirusów przeziębienia i grypy. Bezsprzecznie, przeziębienie częściej występuje w okresie jesienno-zimowym, ale sam chłód nie powoduje przeziębienia. A zatem jaki jest związek między przeziębieniem, grypą i pogodą?
Badania
Naukowcy ze szpitala Mt.Sinai udowodnili, że wirus grypy łatwiej rozprzestrzenia się w zimnym i suchym powietrzu, ponieważ takie warunki sprzyjają jego żywotności. W takich warunkach trudniej jest również pozbyć się go z gardła. Świnki morskie, na których przeprowadzano badania rozsiewały wirusa częściej w niskich temperaturach, ale ich zdolność do zwalczania choroby w temperaturze niskiej nie różniła się wiele od zdolności do walki z grypą w temperaturze wyższej. Wilgotność powietrza powyżej 80% redukuje chorobotwórcze działanie wirusów1.
Jak rozprzestrzeniają się wirusy przeziębienia i grypy
Wilgotność może być dla wirusów przeziębienia i grypy niekorzystna. Często zarażamy się wirusem, gdy osoba chora kichnie lub zakaszle. Cząsteczki śliny wyrzucone podczas kichnięcia mogą przemieścić się nawet na odległość 5 metrów przenosząc do 40 tys. potencjalnie niebezpiecznych cząstek wirusa. Dlatego zamknięte pomieszczenia takie jak mieszkania, biura, klasy szkolne są często miejscem, w którym bardzo łatwo zarazić się wirusem.2 Wysoka wilgotność powietrza, z kolei, zmniejsza tę odległość i wirusy krócej przebywają w powietrzu. Innym sposobem zarażenia się wirusem grypy lub przeziębienia jest kontakt z zakażoną osobą lub powierzchnią – może to być na przykład przedmiot, z którym chora osoba miała styczność2.
W jaki sposób wirusy mogą wniknąć do Twojego organizmu?
Gdy tylko wirus przylgnie do Twoich ust, oczu lub nosa od razu „zabiera się do pracy”. Rinowirus, najczęstszy typ wirusa odpowiedzialnego za przeziębienie, umiejscawia się w układzie oddechowym już w 15 minut od momentu zetknięcia się z ludzkim organizmem, a objawy pojawiają się już 10 godzin później.3 Okres inkubacji grypy trwa dłużej – od 2 do 5 dni – ale gdy uderza, robi to gwałtownie i szybko. Znakami rozpoznawczymi grypy są gorączka i bóle mięśniowe, objawy te rzadko towarzyszą przeziębieniu.
Bądź czujny
Nie ma lekarstwa na przeziębienie i przedsięwzięcie podstawowych środków ostrożności pomoże Ci go uniknąć – myj ręce i trzymaj się z daleka od osób chorych. Nie zawsze jednak osoby zakażone wykazują objawy przeziębienia. Nawet ci, którzy wyglądają na zdrowych mogą być niebezpieczni – Ty też!
Te same porady mają zastosowanie, gdy chcemy uniknąć grypy. Pamiętajmy o szczepieniach zanim rozpocznie się okres największej zachorowalności, ponieważ jest to najlepsza metoda zapobiegawcza. Nie rezygnujmy jednak z ostrożności, bo nawet szczepionka nie chroni w 100%.
1. Influenza Virus Transmission Is Dependent on Relative Humidity and Temperature. PLoS Pathogens. Październik 2007. http://www.plospathogens.org/article/info:doi/10.1371/journal.ppat.0030151
2. Charcterization of Infectious Aerosols in Health Care Facilities. National Institutes of Health. American Journal of Infection Control. Sierpień 1998. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9721404
3. Rhinovirus: An Unstoppable Cause of the Common Cold. The Science Creative Quarterly. Sierpień 2004. http://www.scq.ubc.ca/rhinovirus-an-unstoppable-cause-of-the-common-cold/