KASZEL SUCHY I MOKRY – JAK LECZYĆ?
Kaszel jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza1 i jednym z najbardziej uciążliwych objawów przeziębienia i grypy2. Za jego pojawienie się odpowiadają w większości (80%) zakażenia wirusowe, w tym przede wszystkim infekcje górnych lub dolnych dróg oddechowych1. Kaszel jest reakcją obronną naszego organizmu, a konkretnie układu oddechowego, umożliwiającą pozbycie się zalegającej wydzieliny. Wyróżniamy dwa typy kaszlu: kaszel suchy, nieproduktywny oraz kaszel mokry, zwany również produktywnym, umożliwiający usunięcie wydzieliny.

PRZYCZYNY KASZLU
Kaszel powodowany jest przez pobudzenie tzw. punktów kaszlowych, które znajdują się w oskrzelach, tchawicy i krtani. Wyzwalają go również zalegająca wydzielina oraz impulsy pochodzące z tkanki płucnej, opłucnej, przepony, a nawet brzucha3.
Za obecność przewlekłego kaszlu odpowiadają najczęściej: powtarzające się infekcje górnych dróg oddechowych, przerost migdałka gardłowego, chrapanie, zaleganie woskowiny, zapalenie oskrzeli, palenie czy alergie oraz ciało obce w zewnętrznej części przewodu słuchowego1.
Do jednego z najbardziej uciążliwych rodzajów kaszlu zaliczany jest kaszel krtaniowy (szczekający, świszczący). Wśród przyczyn jego powstania wymienia się wspomniane wcześniej infekcje wirusowe, zapalenia krtani oraz wady anatomiczne dróg oddechowych w przypadku dzieci. Kaszel krtaniowy pojawia się również u osób chorujących na astmę i POChP4.
KASZEL SUCHY
Kaszel suchy występuje na początku infekcji układu oddechowego, a po kilku dniach najczęściej przechodzi w kaszel mokry. Uporczywy suchy kaszel może powodować pękanie naczynek krwionośnych w śluzówce dróg oddechowych, wylewy krwi w spojówkach, a nawet omdlenia3.
Kaszel suchy leczy się przyjmując odpowiednie leki przeciwkaszlowe hamujące odruch kaszlowy. Ważne, by lek zadziałał jak najszybciej, a efekty jego działania były odczuwalne jak najdłużej.
Podjęcie odpowiedniego leczenia w przypadku kaszlu jest możliwe wtedy, gdy umiemy odróżnić kaszel suchy od mokrego. W kaszlu suchym wydzielina może się nie produkować, bądź wytwarzana jest w ilości znacznie mniejszej niż w kaszlu mokrym.
KASZEL MOKRY
Kaszel mokry w przypadku przeziębienia czy grypy pojawia się zwykle po kilku dniach od wystąpienia takich objawów jak katar czy ogólne osłabienie organizmu. Jego obecność jest najczęściej spowodowana produkcją wydzieliny w oskrzelach3
Kaszel mokry może pojawić się również bez objawów towarzyszących, takich jak np. katar czy gorączka. Pojawić się może również przy infekcjach bakteryjnych w tym zapaleniu płuc czy gruźlicy. Nigdy jednak nie wolno go lekceważyć i uważać za coś pomocnego w pozbyciu się wydzieliny. Kaszel mokry jest bardzo niepokojący i często wymaga konsultacji ze specjalistą.
Gdy dopada nas przeziębienie lub grypa, którym towarzyszy kaszel mokry warto sięgnąć po
Vicks AntiGrip Complex, lek łagodzący towarzyszące im objawy, który w składzie poza paracetamolem, dobrze znaną substancją przeciwbólową i przeciwgorączkową, zawiera gwajafenezynę, substancję o działaniu wykrztuśnym, rozrzedzającym i zmniejszającym lepkość wydzieliny. Ułatwia to usuwanie śluzu i powoduje zmniejszenie podrażnienia tkanki oskrzeli.
LECZENIE KASZLU
Kluczem do wyleczenia kaszlu jest poznanie jego przyczyn i rodzaju oraz dostosowanie do niego odpowiedniego leczenia.
Warto sięgnąć po leki wspomagające wykrztuszanie, a dodatkowo rozrzedzające wydzielinę, np.
Vicks AntiGrip Complex, który zwalcza 6 objawów przeziębienia: ból głowy, ciała, gardła, gorączkę, zatkany nos oraz kaszel mokry. Innym lekiem łagodzącym objawy przeziębienia jest lek
Vicks VapoRub – maść do nacierania klatki piersiowej i pleców.
1.Batura-Gabryel H, Kaszel – trudny problem kliniczny, Nowa Medycyna, 2012; 1, 7-9.
2.http://tevamed.pl/docs/SWResearch_Vicks_raport_SW_24012017.pdf Data dostępu: 12.09.2017r.
3.Danysz A, Kwieciński A, Kaszel – klasyfikacja i leczenie, Farmaceutyczny Przegląd Naukowy, 2007; 1, 21-23.